Вітаю всіх гостей! Данний блог створений для вчителів початкових класів, дбайливих батьків та допитливих учнів. Тут ви зможете знайти дуже багато корисної та цікавої інформаціі!!!! Сподіваюся,що Вам сподобається!!!!


Шановні учні та батьки 3 класу, колеги, користувачі блогу!

27 листопада 2016 р.

Секрети фразеологізмів

Вивести на чисту воду, а там хоч і трава не рости?

Мабуть, кожен хоче вразити свого співрозмовника вишуканим стилем, "гарною мовою". Саме тоді й стають нам у пригоді сталі фрази та вислови, проте, на жаль, подекуди і не задумуюємося над тим, а що ж вони означають?

Так, скажімо, вислів "Виводити на чисту воду"використовуємо, якщо хочемо викрити брехуна, шахрая. Маємо знати, що корені цього вислову – у рибальському промислі. У заростях очерету або там, де в мулі затонулі корчі, риба хоч і потрапляє на гачок, але легко може обірвати волосінь і втекти. А от у прозорій воді, над чистим дном звільнитися їй 
буде нелегко. Так само, як виводити на чисту воду рибу, можна «вивести» і людину. Якщо всі обставини справи, деталі, передумови та наслідки будуть відомі, то і брехуна легко буде впіймати і викрити.

Вислів "Як з гуски вода" означає "наче й нічого не трапилось". Цю примовку вживають, коли говорять про людей, які є байдужими до справедливих зауважень інших. Справді, гуска виходить з води суха – наче й нічого не сталось, бо в її пір’ї міститься жир, який «відштовхує» воду. До речі, фраза "як з гуся вода" – частина давнього замовляння: "З гуся вода, з лебедя вода, а з тебе, дитино моя, все лихе – на порожній ліс, на велику воду". Так примовляли, щоб вилікувати "зурочену" дитину, на яку хтось глянув "лихим оком". При цьому на дитину хлюпали водою. 

"Хоч трава не рости"  –  "абсолютно байдуже;все одно, що буде"Побутував цей вислів в селянському середовищі: так казали про господаря, якому все одно, що у нього на городі виросте - хай навіть трава не росте, йому все дарма. Застосовували і близьке за змістом  –  "хоч травою порости"...
Про походження знаних фраз та висловів можна прочитати ще   тут  і  тут

Немає коментарів:

Дописати коментар

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...